Motivácia alebo vianočný plamienok v nás

Len človek, ktorý horí, môže ďalej zapaľovať. Bez pochyby. Každý pedagóg, ktorý pracujete s deťmi alebo má riadiacu funkciu, musí v sebe často spracovať obrovskú nálož emócií, ktoré spôsobujú, že plameň pracovného entuziazmu občas vyhasína. Počas krásnych vianočných chvíľ často prichádza zahĺbenie sa do svojho vnútra a tiež otázka, ako opäť nájsť to kúzlo zvané motivácia. Toto je chvíľa, ako znova rozdúchať plameň motivácie pre naše napredovanie a naším zápalom nakaziť aj iných. Prečítajte si päť inšpiratívnych citátov slávnych osobností, ktoré vám odhalia práve toto čaro. 

„Ak je človek nespokojný so svojím stavom, buď zmení podmienky svojho života, alebo zmení svoj duševný postoj. Prvé nie je vždy možné. To druhé je možné vždy.“(Ralph Waldo Emerson)

Strácate svoj pracovný entuziazmus?Prečo? Odpovede sú najdôležitejším hnacím motorom zmeny. Otázky, prečo niečo robíme, aký zmysel má naša práca sú dôležité na to, aby sme neuviazli v stereotype. Hľadanie vlastného riešenia problému je spúšťačom nového pracovného zápalu, ktorý neskôr vedie k spokojnému životu. Dôvody, prečo ľuďom chýba motivácia sú rôzne. Dôležitejšia je chuť proti tomu bojovať. Zamyslíte sa nad tým, prečo vôbec chcete vo svojej práci niečo meniť. Prinesú niekomu tieto zmeny úžitok? Posunú vás niekam? Inšpirujú najbližších spolupracovníkov? Ako a koho tieto zmeny ovplyvnia? Viete, že chcete niečo zmeniť, ale bez cieľa a motivácie to nepôjde. 

„Logika vás dostane z bodu A do bodu B. Predstavivosť vás dostane kamkoľvek.“(Albert Einstein)

Ako sa vidíte v blízkej budúcnosti? Prosím, nešetrite svojou predstavivosťou. Od nej závisí vaša motivácia. V predvianočnom čase cítime spoločné vibrácie z odkrývania tajomna. Je to aj čas na odhalenie vašich predstáv. Ak ste sa konečne rozhodli pre zmenu, vaše vízie o cieli musia byť veľmi konkrétne a reálne. Ak celkom konkrétne uvidíte seba ako realizujete svoj plán, ako kráčate ku kolegom s úsmevom na tvári a ste zaujatí spoločným rozhovorom, keď presne vidíte šťastné očká svojich zverencov a vidíte seba, ako s nimi celkom konkrétne pracujete, to je to, čo potrebujete vidieť vo svojich predstavách. Čím je vaša vizualizácia konkrétnejšia, presnejšia, živšia, tým je jej skutočné naplnenie bližšie. 

„Čím viac sa delíme, tým viac máme – je to zázrak. „(Leonard Nimoy)

Sami nemôžeme nič rozhýbať. Preto sa vždy obklopujte takými spolupracovníkmi, ktorí budú zdieľať vaše predstavy a budú vás podporovať. Často spolu rozprávajte o svojich plánoch. Tvorte si stratégie ako dosiahnuť konkrétny cieľ. Vás to bude nesmierne nabíjať energiou, ktorú budete potrebovať na naplnenie svojho sna, ktorý sa postupne stane snom vašej skupinky. Čím viac ľudí vás bude podporovať a rovnako šíriť vaše posolstvo, tým väčšia bude vaša motivácia a chuť. Spoločne sa môžete pustiť do rôznych projektov, či do zážitkového učenia, ako sú výlety, exkurzie alebo školy v prírode. Vaša motivácia sa môže stať hnacím motorom aj pre iných. Musíte sa s ňou vedieť správne podeliť! 

„Úspech nie je definovaný. Zlyhanie nie je fatálne. Počíta sa len odvaha pokračovať.“(Winston Churchill)

Táto vnútorná fáza motivácie je najkrajšia. Vo svojich predstavách realizujte a spriadajte skvelé plány ohľadom vašej práce. Snívajte a tvorte riešenia bez ohľadu na náklady, či už ľudské alebo finančné. Vaše sny nesmú poznať prekážky, potom môžete žať zaslúžené úspechy. Neočakávané problémy môžu zatriasť aj vašou motiváciou, ale nepripúšťajte si fakt, že definitívne zničia vaše plány alebo zlyhá vaša námaha. Vaše odhodlanie je predsa silnejšie. Úspech nie je definovaný. No sen je tu preto, aby vytvoril konkrétne kroky a vytvoril konkrétnu podobu toho, čo chceme zrealizovať. 

„Vytrvalosť je tajomstvom všetkých víťazstiev.“(Victor Hugo)

Každý dobrý plán zlyhá, ak si budete myslieť, že sa vám ho podarí naplniť v krátkom čase. Keď si počas Vianoc nájdete miesto a čas na vlastné nabíjanie energiou, nezabudnite si ju rozložiť na dlhší čas. Byť schopný motivovať seba aj iných znamená neustále pôsobiť na svoje okolie, dochádzať k neustálym konfrontáciám a stále zvažovať nové stratégie. Na to je potrebná vytrvalosť a sila vášho presvedčenia. No v tomto procese sa často stáva, že naša pozitívna motivácia slabne. Nech sú už vaše cesty k úspechu akokoľvek kľukaté, majte na pamäti, že čas bojuje proti vám a vy musíte byť neustále v procese hľadania vnútornej motivácie k novým zmenám. 


Nech krásne vianočné momenty sú pre vás natoľko inšpiratívne, že privedú vaše sny a predstavy k radostnému naplneniu aj v skutočnosti. Aby sa ten rozdúchaný plamienok motivácie šíril ďalej. 

Motivácia alebo vianočný plamienok v nás
Značky: